piątek, 14 listopada 2014

Grodziskie 4.0 z browary Pinta ( browar Zarzecze )







Cześć! W końcu na blog trafiło piwo grodziskie. To jedyny unikalny polski styl. Warzony w Grodzisku Wlkp. Powstawał tam do 1993 roku. Zaprzestano produkcji z powodu nieopłacalności. Piwo nie trafiło w gusta ówczesnego klienta. Było po prostu za słabe, miało 3% alk. Więc trzeba było go wypić więcej aby zaszumiało niż zwykłego piwo a to nie ekonomiczne.

Grodzisz to piwo górnej fermentacji, lekkie i jasnę. Wysoko nasycone przez to nazywane szampanem północy. Powstawało z słodu pszenicznego wędzonego dymem z drewna dębowego albo bukowego. Piwo było refermentowane w butelkach. Do tego w procesie produkcji piwo było klarowane karukiem. Jest to środek powstały z pęcherzy pławnych ryb. Ciekawostką jest to, że w szkołach gastronomicznych uczono jak poprawnie nalewać grodzisza do szkła, piwo miało dedykowany kielich.

Obecnie piwowarzy domowi i browary  rzemieślniczy próbują odtworzyć piwo grodziskie. Pinta, Artezan, Pracownia Piwa i kilka innych browarów mają je na swoim koncie. W Grodzisku jest także konkurs dla piwowarów domowych " Prawie jak grodzisz".


Z tego co wiem, obecnym właścicielem browaru w Grodzisku jest browar Fortuna. Planują oni uruchomić produkcje Grodziskiego. Pierwsze wersje testowe podobno trafiły do dawnych pracowników browaru w Grodzisku. Planowane wejście na rynek  to początek 2015 roku. Jestem ciekawy:)


Ekipa Pinty uwarzyła już czwartą interpretacje stylu. I tą własnie będę sprawdzał. W tej wersji 100% zasypu to słód pszeniczny wędzony tak jak w oryginalnej recepturze. Więc otwierajmy






No i mamy piwo bardzo jasne i wyraźnie mętne. Sama barwa nie trafia do mnie. Wędzonka jest fajnie wyczuwalna, taka boczkowa:) W smaku wodniste ale przy takim ekstrakcie to nic dziwnego. Lekko kwaskowe ale trochę mdłe. Pijalne, to na pewno ale jakoś mnie nie urzekło;)




A teraz konkrety:
Ekstrakt: 7,8% Alk. 2,6% obj IBU 20
kolor: Mętne, jasno zółte
Nasycenie: średnie
Piana: Szybko znika prawie do zera
Zapach:  Wędzony, lekko słodowy
Smak: głownie wędzonka, wodniste, lekko kwaskowe, Goryczka znikoma. Łatwo się je pije



Do następnego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz